ویزای دانشجویی

تحصیل در کانادا راهی آسان برای اخذ PR و پاسپورت

براساس ضوابط جاری در اداره مهاجرت کانادا، افرادی که به صورت نیروی کار و یا تحصیل در کانادا زندگی می کنند (زندگی کانادایی)، از امتیاز بالایی برای دریافت اقامت کانادا برخوردار خواهند بود.

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا و گرفتن ویزای دانشجویی کانادا یکی از روش های ورود به کاناداست. سالانه بیش از ۱۲۵ هزار متقاضی خارجی به منظور ادامه ی تحصیل در دانشگاه ها، کالج ها و مدرسه های کانادا درخواست مجوز تحصیلی می دهند. مطابق قوانین تحصیلی در کشور کانادا درصورتی که شما دارای اقامت دائم یا پاسپورت کانادا باشید می توانید به صورت رایگان تحصیل نمایید، در غیر این صورت شما فقط می توانید در دوره های زیر ۶ ماه و با صرف هزینه های مربوطه تحصیل کنید دوره های تحصیلی بالای ۶ ماه نیاز به مجوز تحصیلی دارد.
مراکز آموزشی در کانادا با توجه به آشنایی با قوانین مربوطه، به شما خواهند گفت که برای تحصیل نیاز به مجوز تحصیلی دارید یا نه. مجوزهای تحصیلی توسط اداره مهاجرت کانادا صادر می شود لیکن شما با این مجوز قادر به ورود به خاک کانادا نیستید و لازم است که برای ورود ویزای تحصیلی دریافت نمایید. در کل می توان گفت که شهروندان کشورهایی که برای ورود به کانادا نیاز به ویزای موقت دارند درواقع مراحل اخذ این ویزا با مجوز تحصیلی به صورت همزمان انجام می دهند، یعنی اگر تقاضای مجوز تحصیلی نمایید مراحل این مجوز با مراحل ویزای کانادا با هم صورت می پذیرد.

شما باید دقت کنید که اولین مرحله در گرفتن مجوز تحصیلی، اخذ پذیرش از یک مرکز آموزشی در کانادا است مراحل بعد، پس از اخذ پذیرش صورت می گیرد.
دقت نمایید که شما قادر نخواهید بود فقط با اخذ پذیرش از یک مرکز آموزشی وارد کانادا شوید، بلکه این پذیرش فقط هدف از درخواست روادید ورود به کانادا را برای افسر بررسی کنده پرونده مشخص می کند و افسر مهاجرتی به موارد دیگری نیز دقت خواهد کرد از جمله :

 1. آیا شما توانایی پرداخت هزینه های تحصیلی را خواهید داشت؟
  اگر شما بورسیه شده باشید تمام هزینه های تحصیل یا بخشی از آن تأمین خواهد شد.
 2. آیا شما بعد از اتمام تحصیلات، کشور کانادا را ترک خواهید کرد؟
  در این خصوص وابستگی های خانوادگی یا مالی در کشور محل سکونتتان موثر خواهد بود.
 3. آیا شما با زبان انگلیسی ( یا فرانسوی ) آشنایی و تسلط دارید؟
  معمولا ً نمرات مربوط به آزمون های آیلتس یا تافل موثر باشد.
 4. آیا رشته مورد تقاضای شما با تحصیلات گذشته شما مرتبط می باشد؟
  رشته تحصیلی شما در مقطع دیپلم یا لیسانس باید با مقطع مورد تقاضای شما همخوانی داشته باشد، برای مثال اگر شما لیسانس معماری دارید، برای فوق لیسانس در رشته دیزاین داخلی اقدام کرده باشید.
 5. آیا شما در چه مقطع تحصیلی درخواست داده اید؟
  پایین تر از دیپلم، کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد یا …
 6. آیا موسسه ای که به شما پذیرش داده تا چه حدی معتبر است؟
  موسسه در کدام شهر کانادا قرار دارد و این موسسه خصوصی است یا دولتی.

هزینه های زندگی دانشجویی در کانادا

مانند هر جای دنیا، هزینه های زندگی در مراکز شهری، بیشتر از هزینه های حومه شهرها است.

بسیاری از دانشجویان سکونت در خوابگاه دانشگاه را بیشتر ترجیح می دهند. ممکن است همیشه ارزانتر نباشد اما قطعا راحت تراست. تورنتو و ونکوور گرانترین شهرهای کانادا هستند. به منظور اخذ ویزای تحصیلی دانشجویان علاوه بر هزینه های دانشگاه که بسته به رشته های انتخابی میتواند متفاوت باشد می بایست به افسر مهاجرت نشان دهند که متوانند هزینه های تحصیلی و زندگی خود را در کانادا به مدت یکسال تامین کنند. هزینه زندگی برای هر دانشجو در یک سال تقریبا ده هزار دلار کانادا و در صورت همراه بودن همسر ۱۳۰۰۰ دلار و برای هر فرزند ۳۰۰۰ دلار افزایش می یابد.

هزینه های ماهیانه یک دانشجو در کانادا

نوع هزینه مبلغ
خوابگاه ۶۰۰ دلار
بیمه ۷۰ دلار
خورد و خوراک ۳۰۰ دلار
پوشاک و سرگرمی ۸۰ دلار
تلفن ۳۰ دلار
حمل و نقل ۴۰ دلار

1 دیدگاه در “ویزای دانشجویی

 1. یگانه گفت:

  عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *