آغاز پذیرش نیروی کار در کانادا

متقاضیان جوان (۱۸-۳۰) میتوانند برای اخذ اقامت دو ساله از هم اکنون اقدام نمایند. برنامه جذب نیروی کار بین المللی (IEC) در حال حاضر برای متقاضیان جوانی که تمایل به زندگی و کار در کانادا را دارند به صورت موقت باز می باشد.
در ۹ دسامبر کانادا پذیرش تعداد زیادی از متقاضیان در اکسپرس اینتری، برای سال ۲۰۲۰ آغاز نمود. برنامه جذب نیروی کار بین المللی (IEC) به متقاضیان این امکان را میدهد که تجربه زندگی موقت در کانادا را داشته باشند و این امکان میتواند اولین قدم برای دریافت اقامت دائم کانادا باشد.

منتخبین برنامه جذب نیروی کار بین المللی (IEC) دراز میان سه گروه ذیل خواهند بود:

 • متقاضیانی که تمایل به کار در تعطیلات دارند
 • متقاضیان جوان حرفه ایی و ماهر
 • متقاضیانی که تمایل به همکاری بین المللی دارند
 • متقاضیان واجد شرایط بین ۱۸-۳۰ سال از ۳۶ کشور جهان میتوانند برای شرکت در این قرعه کشی اقدام نمایند و در صورت داشتن شرایط لازم می توانند در گروه یا دسته بندی منتخب خود، وارد استخر (POOL) منتخبین کشورشان شوند.
 • متقاضیان کار در تعطیلات
 • کانادا برای متقاضیانی که موفق به دریافت پذیرش از  طریق کار در تعطیلات شده اند، مجوز کار صادر خواهد شد، این مجوز کار که متغییر نیز خواهد بود (آزاد) برای افرادی میباشد که:
 • هیچ پیشنهاد کاری ندارند
 • تمایل به همکاری برای بیش از یک کارفرما را دارند
 • تمایل به کار در چند مکان متفاوت دارند
 • تمایل به کسب درآمد بیشتر برای سفرشان دارند
 • مجوز کار آزاد به افراد اجازه میدهد تا بتوانند در کانادا در اکثر کارها مشغول به کار شوند اما افرادی که قصد کار در بخش بهداشت یا افراد اسیب پذیر را دارند، ممکن است لازم باشد توسط پزشک تایید شده معاینه و تایید شوند.
 • متقاضیان جوان حرفه ایی و ماهر
 • گروه متقاضیان جوان ماهر برای کسانی میباشد که:
 • یک پیشنهاد شغلی داشته باشند مه منجر به “پیشرفت حرفه ای” آنها گردد
 • کسانی که قصد دارند در کل دوره اقامت خود فقط برای یک کارفرما در زمان و مکان مشخص کار کنند

پیشنهاد کار باید دستمزد و حقوق داشته باشد و متقاضیان نمی توانند خود اشتغالی داشته باشند. متقاضیانی که موفق به اخذ پذیرش از یک کارفرمای خاص شده اند مجوز کار آنها مختص کار در زمان و مکان تعیین شده توسط کارفرما خواهد بود.
کارفرما باید کلیه قوانین مربوط به کار را در حوزه استانی از جمله حداقل الزامات دستمزد را رعایت نماید. همچنین پیشنهاد شغلی باید به عنوان یک مهارت در سازمان ملی طبقه بندی شغل ها NATIONAL OCCUPAIONAL CLASSIFICATION (NOC) وجود داشته باشد و همچنین به منظور اینکه این همکاری، منجر به “پیشرفت حرفه ایی” وجود داشته باشد همچنین در شرایط خاص در صورتی که متقاضی در سطح C از طبقه بندی شغل (NOC) قرار گیرد و به همراه مجوز کار خود دیپلم، گواهی و یا مدرک تحصیلی بعد از مقطع متوسطه را نیز دارا باشد میتواند واجد شرایط شود. این مدرک باید به هر دو زبان فرانسه و انگلیسی ترجمه و ارسال گردد.

همکاری بین المللی (دوره کارآموزی)

متقاضیانی که به دنبال تجربه کاری در کانادا هستند در صورتی در گروه همکاری بین المللی قرار میگیرند که:

 • در مقطع راهنمایی در یک موسسه ثبت نام کرده باشند
 • یک پیشنهاد شغلی یا محل کار /کار آموزی در کانادا
 • برای تکمیل تحصیلات خود به محل کار احتیاج داشته باشند
 • در طول اقامت خود برای یک کارفرما خاص در یک محل خاص کار کند.

کانادا در این گروه مجوز کار برای کارفرمایان خاص را صادر می کند. بنابراین متقاضیانی موفق خواهند بود که در مدت زمان مشخص و برای کارفرمای مشغول بکار باشند. دوره کار آموزی باید مستقیما رشته تحصیلی متقاضی مرتبط باشد. دستمزد با مطابق با قوانین کار حوزه استانی محل کارآموزی متقاضی باشد کدهای کاری مشخص خواهد خواهد کرد که آیا به دوره کارآموزی دستمزد تعلق خواهد گرفت یا خیر. در کانادا استاندارد های قانون کار و استخدام برای کلیه اتباع خارجی اعمال میگردد و تمامی متقاضیان برنامه جذب نیروی کار بین المللی ( IEC) و کارفرمایان آنان موظفند در مورد استاندارد های قانون کار از حوزه استانی خود استعلام گیرند.

اقامت در کانادا پس از گذراندن دوره برنامه جذب نیروی کار بین المللی ( IEC)

متقاضی برنامه جذب نیروی کار بین المللی (IEC) امکان تبدیل مجوز خود به اقامت دائم کانادا را دارد برنامه تجربه کاری در کانادا (CANADIAN EXPERIENCE CLASS) برای متقاضیانی مناسب میباشد که قصد دارند حداقل یکسال سابقه کار در کانادا را داشته باشند. شرکت کنندگان در برنامه جذب نیروی کار بین المللی (IEC) ممکن است واجد شرایط برای طبقه کارگر ماهر ماهر فدرال یا کلاس معاملات حرفه ایی فدرال (FSTC) باشند.
تمامی این برنامه های مهاجرتی از طریق سیستم اکسپرس اینتری کانادا اداره میشود. اکسپرس اینتری سیستمی است که پروفایل متقاضی بر اساس توانایی و قابلیت های اصلی هر فرد طبقه بندی میشود مثل سن، تحصیلات، توانایی زبان خارجه و تجربه کاری.
به داوطلبانی که بر اساس سیستم جامع رتبه بندی (CRS) نمره داده میشود و وارد اکسپرس اینتری میشوند پذیرش برای نامزدها با توانایی امتیاز برای اخذ اقامت دائم کانادا از طریق قرعه کشی منظم اکسپرس اینتری صورت میگیرد.
تجربه بدست آمده از طریق برنامه جذب نیروی کار بین المللی (IEC) به متقاضی اکسپرس اینتری کمک میکند تا شانس بیشتری برای اخذ دعوتنامه اقامت دائم داشته باشد. تجربه کاری در کانادا تأثیر بسزایی در سیستم جامع رتبه بندی (CRS) و امتیازدهی متقاضی خواهد داشت.

منبع : اداره مهاجرت کانادا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *